logo

http://prsa.com.pl/artykul.aspx?id=202254

STARTUJE XX FESTIWAL „DWA TEATRY 2021” W ZAMOŚCIU - 48 SŁUCHOWISK DLA DOROSŁYCH ORAZ 15 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Środa, 15 września 2021

W dniach 17-20 września w Zamościu odbywać się będzie XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry 2021”. W programie m.in. konkurs słuchowisk radiowych dla dorosłych oraz konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży.


Oprócz festiwalowych prezentacji w Zamościu oraz imprez towarzyszących, wiele ciekawego będzie działo się również na antenach publicznego nadawcy oraz w internecie, gdzie na specjalnej platformie będzie można odsłuchać wszystkich konkursowych audycji.
– Mam zaszczyt i zarazem wielką przyjemność zaprosić Państwa na święto polskiego teatru radiowego. Przez cztery dni w pięknym i gościnnym Zamościu zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt konkursowych słuchowisk i spektakli – przygotowanych przez znakomitych reżyserów teatru radiowego i z wybitnymi polskimi aktorami w obsadzie. Doskonale zapowiada się również przegląd radiowych produkcji dla dzieci i młodzieży, z których większość powstała w Teatrze Polskiego Radia. A dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w Festiwalu „Dwa Tatry”, Polskie Radio udostępni wszystkie konkursowe słuchowiska w formie online – mówi Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.

„Dwa Teatry” to Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej, odbywający się od 2001 r. W ubiegłym roku wydarzenie zostało odwołane z powodu pandemii. Zamość pwtym roku o raz pierwszy gości najważniejszy w kraju przegląd telewizyjnych i radiowych spektakli i słuchowisk. Wybór tego miasta nie jest przypadkowy – od ponad 400 lat obecność sztuki teatralnej wpisana jest w tożsamość Zamościa. W XVI wieku, na prośbę Jana Zamoyskiego, odgrywano tu pierwsze spektakle.


Prezentowane będą zgłoszone utwory, których premierowa emisja odbyła się w roku kalendarzowym 2019 oraz 2020. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. W ramach kategorii radiowej zaplanowane zostały konkursy słuchowisk dla dorosłych (48 zgłoszonych prac) oraz konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży (15 audycji).
Prezentacje konkursowe odbywać się będą w Jazz Clubie Kosz (ul. Szczebrzeska 3), Auli Państwowej Szkoły Muzycznej (ul. T. Kościuszki 5), Scenie Miejskiej Rynku Wodnego oraz Sali Ślubów Ratusza Miejskiego (słuchowiska dla dzieci i młodzieży). Wśród imprez towarzyszących znalazły się m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Publiczny nadawca radiowy będzie szeroko relacjonować wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z „Dwóch Teatrów” oraz wywiady i audycje specjalne emitowane będą codziennie w Jedynce, Dwójce, Trójce i Czwórce oraz Polskim Radiu dla Zagranicy i Polskim Radiu 24 – większość ze specjalnego studia festiwalowego Polskiego Radia w Zamościu. O spektaklach dla dzieci i młodzieży mówić będzie również Polskie Radio Dzieciom. Ponadto 17 września uruchomiona zostanie – na stronie  www.polskieradio.pl  w zakładce Teatru Polskiego Radia – specjalna platforma „Dwa Teatry 2021”, dzięki której będzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk.
W trakcie „Dwóch Teatrów” zostaną również wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych. Ponadto w tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostaną: Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik.
•Więcej na stronach:  www.polskieradio.pl  i  www.dwateatry.tvp.pl  oraz na antenach Polskiego Radia.

Copyright © Polskie Radio S.A