logo

http://prsa.com.pl/artykul.aspx?id=202156

FESTIWAL FOLKOWY POLSKIEGO RADIA „NOWA TRADYCJA 2021” – RUSZYŁY ZGŁOSZENIA DO KONKURSU

Piątek, 19 lutego 2021

Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia zaprasza solistów oraz zespoły, inspirujące się polską muzyką ludową i muzyką historycznych mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę.

 

 

Konkurs Muzyki Folkowej to główna część Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” – jednego z najważniejszych polskich festiwali prezentujących i promujących muzykę folkową, ale opracowaną we współczesnej formie. Organizowany jest od 1998 roku, specjalnie z myślą o rodzimych artystach i muzykach folkowych. Podstawowym założeniem konkursu jest aktywizacja polskiego środowiska muzycznego czerpiącego inspiracje z muzyki ludowej i tradycyjnej, a także tworzenie platformy do wymiany artystycznej i rozpowszechniania dorobku polskich twórców za granicą.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 31 marca 2021 roku. Wystarczy wejść na stronę Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2021 nowatradycja.polskieradio.pl w zakładkę Konkurs i wysłać swoje zgłoszenie poprzez elektroniczny formularz. Następnie dziennikarze Radiowego Centrum Kultury Ludowej, do 16 kwietnia, wybiorą wykonawców i zespoły do przesłuchań konkursowych. Obostrzenia pandemiczne nie pozwalają w tej chwili na ostateczną zapowiedź festiwalu w pełnej formie, w której odbywał się w latach ubiegłych. Drugi, końcowy etap zmagań, odbędzie się w dniach 14 i 16 maja podczas Festiwalu.

– Chciałbym, żeby przyjechali do nas muzycy, którzy zakwalifikują się do finału Konkursu Muzyki Folkowej i będą mogli spotkać się bezpośrednio przynajmniej z jurorami – mówi Piotr Kędziorek, szef Radiowego Centrum Kultury Ludowej. – Ocenianie   zgłoszeń i plików dźwiękowych nie jest tym samym, co konfrontacja na scenie. Zresztą bardzo wielu artystów zyskuje, grając na żywo, ponieważ nie każdy ma dostęp do profesjonalnego studia i nie każdy ma też w zespole realizatora dźwięku – tłumaczy.

Uczestnicy Konkursu walczą o Grand Prix ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miejsca na podium, nagrody finansowe, Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena, nagrodę „Złote Gęśle” ufundowaną przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Nagrodę Programu 2 Polskiego Radia oraz wyróżnienia.

 

Copyright © Polskie Radio S.A