logo

http://prsa.com.pl/artykul.aspx?id=202050

AKCJA EDUKACYJNA „OPROWADZANIE PO MUZYCE” - ORKIESTRA POLSKIEGO RADIA W WARSZAWIE UCZY I BAWI

Środa, 8 lipca 2020

Za każdym muzykiem stoi miłość do instrumentu, na którym gra – często latami, poświęcając mu w tym czasie setki a nawet tysiące godzin. Ale czy to ludzie wybierają instrumenty, czy instrumenty wybierają ludzi?

Dlaczego waltornia to waltornia, a obój został nazwany obojem? Jakie w sobie kryją sekrety? Na te wszystkie pytania odpowiadają muzycy Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, którzy przygotowali edukacyjny cykl wideo „OPRowadzanie po muzyce”. Do tej pory powstało 20 filmów, w których instrumentaliści Orkiestry przybliżają – nie zawsze w poważny i akademicki sposób – kwestie związane z instrumentami, na których grają. Kolejne premierowe filmy emitowane będą od 9 lipca – co dwa dni – na Facebooku i kanale YouTube Orkiestry.

Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią – niemożności koncertowania, braku kontaktu z publicznością i społeczną izolacją, muzyków Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie nie opuszcza dobry humor i zapał do pracy. Po serii zabawnych filmików #pracujemywdomu – przyszła pora na porcję edukacji muzycznej podanej w lekkiej, przystępnej formie.

W ramach akcji „OPRowadzanie po muzyce” przygotowanych zostało niemal 20 filmików pokazujących – bez przynudzania, za to z humorem – „z czym się je” poszczególne instrumenty składające się na Orkiestrę, takie jak m.in. obój, waltornia, klarnet, altówka czy trąbka piccolo. Muzycy OPRW opowiadają w tych filmach, dlaczego wybrali akurat ten, a nie inny instrument; obalają mity i wyjaśniają, co sprawia im największą trudność w grze na konkretnym instrumencie.

Jako pierwszą z cyklu można było zobaczyć „Bajkę o flecie”, którą opowiadają flecistki: Jagoda Krawczewska, Anna Mocarska, Kinga Pancerz i Anna Włodarska-Szetela. Ten, jak i kolejne filmiki można obejrzeć na Facebooku Orkiestry i jej kanale YouTube. Kolejne, premierowe opowieści o instrumentach będą się pojawiać w sieci od czwartku 9 lipca co dwa dni.

Copyright © Polskie Radio S.A