logo

http://prsa.com.pl/artykul.aspx?id=200644

IX Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "MELCHIORY 2013" rozstrzygnięty!

Niedziela, 19 maja 2013

18 maja w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku odbyła się uroczysta IX Gala Reportażystów Polskich „MELCHIORY 2013”. Zwycięzcom przyznano nagrody w trzech kategoriach: Premiera Roku, Inspiracja Roku oraz Radiowy Reportażysta Roku, a także wręczono Nagrodę Specjalną za działania na rzecz rozwoju i promocji reportażu.

Najważniejszą nagrodę – tytuł Radiowego Reportażysty Roku – przyznano Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Koszalin. Jolanta Rudnik, otrzymała statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł „za pasję dokumentalisty i odwagę w podejmowaniu kontrowersyjnych tematów współczesnego świata”.

W kategorii Inspiracja Roku jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody – Statuetki Melchiora: Markowi Millerowi za cykl reportaży pt. „Wielka Szpera” (opublikowany w Tygodniku „Angora”), czyli „opowieść o czasach, o których, jak nam się wydaje, wiemy wszystko, a o których, jak się okazuje, możemy się wciąż dowiedzieć czegoś nowego, co wykracza poza ludzką wyobraźnię”, oraz Tomaszowi Wiszniewskiemu za film pt. „Metr nad ziemią” (wyprodukowany przez Fundację Głos Ewangelii) – „historię, która najpierw budzi grozę, a potem daje nadzieję i zachwyca mocą ludzkiego ducha i dobroci”.

W kategorii Premiera Roku jury uhonorowało dwiema równorzędnymi nagrodami reportaże: „Dopóki jestemPatrycji Gruszyńskiej-Ruman i Magdaleny Balcerak (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) „za wstrząsającą, świetnie skomponowaną historię tajemniczych morderstw i indolencji organów ścigania” oraz „Podróż Kasi Alicji Grembowicz (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) „za opowieść o poszukiwaniu korzeni i nadanie jej wyższych poziomów znaczeniowych, skłaniających do refleksji nad tym, co najważniejsze oraz rolą państwa w życiu jednostki”. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 4 500 zł oraz statuetki Srebrnego Melchiora.

Dodatkowo jury przyznało w tej kategorii dwa honorowe wyróżnienia: Katarzynie Michalak i Agnieszce Czyżewskiej-Jacquemet (Polskie Radio Lublin) za reportaż „Jedno proste zdanie” –  „wzruszającą opowieść o sile miłości, której nawet śmierć nie jest w stanie przerwać”, oraz Żanecie Walentyn i Michałowi Słobodzianowi (Polskie Radio Pomorza i Kujaw) „za postawienie trudnych pytań: co to znaczy być wielkim uczonym i wielkim Polakiem, wielkim człowiekiem, na przykładzie losów Jana Czochralskiego” w reportażu „Orzeł i reszka”.

Nagrodą Specjalną (statuetka Melchiora) uhonorowano natomiast Agnieszkę Pacho (Tygodnik „Angora”) „za propagowanie i promocję reportażu radiowego”.

Jury konkursu obradowało w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Hanna Krall, Krystyna Melion, Anna Sekudewicz, Maciej Drygas.

Patronat nad Galą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, a patronat medialny: Pierwszy Program Polskiego Radia, PR 24, Tygodnik „Angora” i TVP INFO. 

Copyright © Polskie Radio S.A