X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

RADIOWE CENTRUM KULTURY LUDOWEJ OGŁOSIŁO KONKURSY NA NAJLEPSZE PŁYTY Z FOLKIEM I MUZYKĄ ŹRÓDEŁ

Poniedziałek, 17 stycznia 2022

Grasz folk lub muzykę źródeł (ludową lub tradycyjną) i w ubiegłym roku wydałeś płytę? Weź udział w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku lub Fonogram Źródeł.

Te prestiżowe konkursy są już od lat najbardziej aktualnym i najszerszym podsumowaniem polskiego rynku muzycznego w kategoriach folku i tradycyjnych brzmień. Radiowe Centrum Kultury Ludowej czeka do 14 lutego na zgłoszenia od solistów i zespołów oraz wydawców płytowych i instytucji archiwizujących lub dokumentujących taką twórczość. Finalistów poznamy 7 marca.

Coroczne fonograficzne konkursy Polskiego Radia na Fonogram Źródeł i Folkowy Fonogram Roku prezentują najlepsze płyty z polską muzyką tradycyjną i folkową, wydane w minionym roku. Najnowsze zestawienia zbiorą więc nagrania wyprodukowane w 2021 roku. Konkurs na Folkowy Fonogram Roku, organizowany od 1998 roku w ramach festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie, od 2002 roku towarzyszy Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” i jest ważną pozycją dla wielbicieli i twórców muzyki folkowej. Jego celem jest promocja muzyki folkowej w Polsce. Wziąć w nim udział mogą zespoły, które działają w Polsce i wykonują muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi świata. Wśród laureatów tej nagrody byli czołowi polscy muzycy związani z folkiem, muzyką świata, etno, eksperymentalną czy jazzem, bez których nie byłoby polskiej sceny muzycznej, m.in.: Muzykanci, Golec uOrkiestra, Kapela Brodów, Kapela ze Wsi Warszawa, Dikanda, Osjan, Indialucia, Lautari, Joanna Słowińska, Orkiestra św. Mikołaja, Kwadrofonik, Wołosi i Lasoniowie, Raphael Rogiński czy Maria Pomianowska.

– Termin „folkowy” pragniemy rozumieć jak najszerzej, pozostając jednak na stanowisku, że muzyka tak określana powinna zawierać odniesienia do muzyki tradycyjnej oraz stanowić jej twórczą interpretację – podkreślają w regulaminie organizatorzy konkursu na FFR 2020, którzy w werdykcie oceniają ogólny poziom artystyczny zaprezentowanej na fonogramie muzyki. W cenie jest wszystko, co najważniejsze: dobór i oryginalność repertuaru, jakość techniczna nagrań oraz pomysł, poziom merytoryczny, a nawet okładka albumu.

Z kolei konkurs na Fonogram Źródeł to obowiązkowa pozycja dla miłośników, twórców i badaczy popularyzujących repertuar tradycyjny. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2009 roku, a jego podstawowym założeniem od powstania jest motywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów.– Dla znacznej części publiczności najważniejszą częścią imprezy jest konkurs. Wynika to z faktu, że tu właśnie rodzą się artystyczne zjawiska, że ten festiwal bywa często albo pierwszym znaczącym występem zespołów, albo występem przełomowym – pisał dziennikarz muzyczny i wieloletni juror konkursu Tomasz Janas. Potwierdzają to sami wykonawcy, potwierdza publiczność, a opinie te weryfikuje czas, gdy okazuje się, że artyści stawiający wspomniane pierwsze ważne kroki na festiwalowej scenie, stają się szybko klasykami gatunku – odnosząc nierzadko i sukcesy zagraniczne.Tegoroczne jury Folkowego Fonogramu Roku: Lopa Kothari – dziennikarka BBC 3 (Wielka Brytania); Simon Broughton – red. nacz. „Songlines Magazine” (Wielka Brytania); Milan Tesař – Radio Proglas, przewodniczący World Music Charts Europe (Czechy); Manos Tzanakakis – Sto Kokkino 105 FM (Grecja); Jarek Szubrycht – krytyk muzyczny; Michał Wieczorek – krytyk muzyczny; Tomasz Janas – krytyk muzyczny; Hanna Szczęśniak – producentka, dziennikarka RCKL; Aleksandra Tykarska-Małkowska – dziennikarka RCKL; Kuba Borysiak – dziennikarz RCKL. Jury Fonogramu Źródeł: prof. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW; dr Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN; prof. Piotr Grochowski – antropolog kultury, profesor UMK; Ewelina Grygier – etnomuzykolożka, dziennikarka; Maria Baliszewska – etnomuzykolożka, dziennikarka RCKL; Anna Borucka-Szotkowska – etnomuzykolożka, dziennikarka RCKL; Magdalena Tejchma – etnomuzykolożka, dziennikarka RCKL; Piotr Dorosz – etnomuzykolog, dziennikarz RCKL.

W ubiegłym roku Radiowe Centrum Kultury Ludowej doceniło Kapelę ze Wsi Warszawa (Folkowy Fonogram Roku za album „Uwodzenie”) oraz Piotra Baczewskiego i Wydawnictwo Muzyka Zakorzeniona (Fonogram Źródeł za cztery albumy: „Bez nut – kapela z Leśmierza”, „Biskupizna”, „Krystyna Ciesielska” i „Muzyka spod Radomia”). Laureatami Nagrody „Muzyka Źródeł” zostali: Zbigniew Butryn oraz Zespół Śpiewaczy z Dobrowody.

- Formularze zgłoszeniowe, regulaminy konkursów oraz wszelkie szczegóły dostępne są na stronie Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”

- Zgłoszenia do konkursów można wysyłać do 15 lutego; ogłoszenie listy finalistów – 15 marca.

« wstecz