X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

AGNIESZKA BUDZIŃSKA-BENNETT, LESZEK MOŻDŻER CZY JÓZEF SKRZEK? POLSKIE RADIO PRZYZNA NAGRODĘ MEDIÓW PUBLICZNYCH W KATEGORII „MUZYKA”

Czwartek, 25 listopada 2021

Wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Leszek Możdżer oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymali nominacje do Nagród Mediów Publicznych w kategorii „Muzyka”. Statuetkę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio, a zwycięzcę poznamy we wtorek 30 listopada wieczorem. Podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Telewizji Polskiej, zostaną wręczone również nagrody w pozostałych kategoriach, czyli: „Obraz” (nagradza kapituła TVP), „Słowo” (PAP) oraz „Idea” (rozgłośnie regionalne Polskiego Radia – Audytorium 17).

W skład tegorocznej kapituły w kategorii „Muzyka” weszli: piosenkarka Halina Frąckowiak, muzyk jazzowy i kompozytor Jan Ptaszyn Wróblewski (Laureat 2019), światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała, muzyk, kompozytor, lider zespołu Trebunie-Tutki – Krzysztof Trebunia-Tutka oraz producent muzyczny Wojciech Trzciński (przewoniczący). Kapituła wybierze laureata spośród trzech znanych i cenionych artystów – Agnieszki Budzińskiej-Bennett, Leszka Możdżera i Józefa Skrzeka.

Agnieszka Budzińska-Bennett to wokalistka, harfistka (gra na harfie średniowiecznej) i muzykolog. Jest osobą odkrywającą na wielu płaszczyznach piękno muzyki dawnej, założycielką i kierowniczką rezydującego w Bazylei zespołu Ensemble Peregrina specjalizującego się w wykonawstwie muzyki średniowiecza. Nominowana za: promocję polskiej kultury na całym świecie, niezwykłe umiejętności i pasję, z która przybliża słuchaczom zapomniane skarby polskiej muzyki dawnej, w tym nagranie z Chórem Polskiego Radia „Melodii na psałterz polski” Mikołaja Gomółki.

Leszek Możdżer jest wybitnym muzykiem jazzowym, kompozytoemr, producentem i twórcą muzyki filmowej. Nominowany za: dar łączenia słowiańskiego ducha ze światowymi trendami w muzyce jazzowej, ogromną kreatywność oraz nieustający głód poszukiwania nowych form wyrazu, a wreszcie – nieczęstą umiejętność poruszania muzyką najgłębszych emocji.

Józef Skrzek to pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor zaskakujący i zachwycający słuchaczy już od ponad 50 lat. Nominowany za: wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej – w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum.

To artyści, którzy zdaniem radiowej Kapituły, w najbardziej wartościowy sposób tworzą kulturę narodową poprzez tworzenie autorskiej muzyki – ambitnej, nietuzinkowej i przekraczającej stylistyczne granice – mówi Prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, która podczas finałowej gali w siedzibie TVP wręczy również dodatkowe nagrody specjalne Zarządu Polskiego Radia. Trafią one do dziennikarzy wybitnie zasłużonych w reprezentowanie publicznego nadawcy oraz działalność kulturotwórczą, a ich nazwiska poznamy dopiero podczas gali.

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są przez cztery instytucje publiczne. Poza Polskim Radiem wręcza je także Telewizja Polska – za osiągnięcia w dziedzinie obrazu – oraz Polska Agencja Prasowa, która nagradza twórców posługujących się słowem. W tym roku, po raz pierwszy, swoją nagrodę – nazwaną „Idea” – wręczą też rozgłośnie regionalne Polskiego Radia (Audytorium 17).

W kategorii „Słowo” szansę na nagrodę mają: pisarz, scenarzysta i autor słuchowisk radiowych Andrzej Mularczyk; pisarz, tłumacz i reżyser teatralny Antoni Libera oraz reporterka i pisarka Joanna Siedlecka. W kategorii „Obraz” nominowani są dziennikarze: Elżbieta Jaworowicz i Miłosz Kłeczek oraz dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz; do nagrody „Idea” prezesi 17 rozgłośni regionalnych nominowali: felietonistkę Radia Wrocław Marię Woś; poetę, pisarza i dziennikarza Jarosława Jakubowskiego, od lat współpracującego z Polskim Radiem PiK, oraz Piotra Semkę – dziennikarza i publicystę wielu mediów, historyka i autora książek dotyczących współczesnej historii Polski.

Laureatów wszystkich kategorii poznamy 30 listopada. Zwycięzcy otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są: Paweł Mykietyn, Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, profesor Andrzej Nowak i Mirosław Bork.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

- Więcej o nominowanych do Nagród Mediów Publicznych w kategorii „Muzyka” – w tym biografie artystów i materiały multimedialne – tutaj

« wstecz