X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100. ROCZNICA URODZIN STANISŁAWA LEMA W JEDYNCE POLSKIEGO RADIA

Piątek, 10 września 2021

Już za kilka dni przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema – wielkiego wizjonera i autora niezwykłych powieści. Program 1 Polskiego Radia wspomni jego postać oraz dokonania. Na antenie m.in. rozmowy z zaproszonymi gośćmi, przegląd najciekawszych filmów i sztuk teatralnych na podstawie dzieł Lema oraz najważniejsze fakty z życia autora.

Kariera literacka Stanisława Lema zaczęła się od współpracy z czasopismami („Kuźnica”, „Tygodnik Powszechny”, „Nowy Świat Przygód”). Kamieniem milowym w jego karierze pisarskiej byli z pewnością „Astronauci” - jego pierwsza powieść fantastyczna. Od tej pory Lem całkowicie poświęcił się temu gatunkowi.

Jego dzieła przetłumaczono na 52 języki i wydano łącznie w ponad 41 milionach egzemplarzy, co czyni go jednym z najpoczytniejszych autorów. Pisał nie tylko utwory fantastyczne, choć to z nich właśnie jest najbardziej znany szerokiej publiczności, ale parał się także filozofią i futurologią. Był też znakomitym felietonistą, aktywnym do ostatnich dni swojego życia.

Program 1 Polskiego Radia uczci 100. rocznicę urodzin wielkiego pisarza. Już dziś o godz. 19.30 w audycji „Eureka” rozmowa z fizykiem, prof. Łukaszem Turskim m.in. o ideach Lema, które się sprawdziły. Autor jako młody człowiek pragnął studiować na politechnice i zostać uczonym. To niezrealizowane marzenie ziściło się niejako w jego twórczości, w której prognozował kierunki rozwoju nauki i techniki. Jak trafne były stworzone przez Lema wizje zagrożenia rozwoju cywilizacyjnego? A może ubierając swoją literaturę w kostium „science fiction” chciał powiedzieć jedynie coś ważnego o kondycji ludzkości swoich czasów?

W sobotę 11 września o godz. 14.45 w audycji „Kultura na weekend” przegląd najlepszych ekranizacji twórczości Lema. W niedzielę o godz. 23.00 w „Kulturalnej Jedynce” świat niezwykłego futurologa w rozmowie dr. Krzysztofem M. Majem z Akademii Górniczo-Hutniczej. Pojawi się także przegląd teatralnych adaptacji utworów Lema. W poniedziałek 13 września przez cały dzień na antenie krótkie odcinki biograficzne poświęcone postaci i twórczości pisarza. Odcinki będą emitowane o godz. 8.50, 10.50 13.50, 14.50, 18.50 i 20.50.

« wstecz