X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

JUBILEUSZOWY KONCERT GRUPY LAUTARI

Środa, 9 września 2020

12 września grupa zagra dla internautów oraz słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia.

 

– Od początku swojej twórczej działalności sięgamy do różnych idiomów muzycznych, spoglądamy na pogranicza, szukamy miejsc styku. Początek tej pracy zbiega się z moją fascynacją Rumunią, jej kulturą, ale też z obecnością w pewnym szczególnym miejscu, na targu w Negreni. To właśnie tu, w trakcie jesiennego święta w „Metopolis”, wypija się na zgodę i za dobrą transakcję kieliszek „cujki z Arges” z Siedmiogrodzkim Madziarem, miejscowym Romem – Gaborem, albo Rumunem z Maramuresz. Podróżowałem tam regularnie jesienią przez ponad 10 lat, a w Lautari sublimowały się przeżyte spotkania i olśnienia. Tak powstała płyta „Muzica Lautareasca Nova (2002)” – wspomina Maciej Filipczuk, jeden z założycieli tej etno-jazzowej grupy, której twórczość osadzona jest w tradycjach muzycznych środkowej, wschodniej i południowej Europy oraz Kaukazu.

 

Lautari wystąpi w Polskim Radiu na zaproszenie Radiowego Centrum Kultury Ludowej, które nagrodziło zespół w konkursie na Folkowy Fonogram Roku – ich album „Azaran” uznano za najlepszy album folkowy 2006 roku. Grupa wystąpi w szerokim składzie, obejmującym niemal wszystkich wykonawców związanych z grupą na przestrzeni dwudziestu lat jej istnienia. 12 września zagrają: Marcin Ciupidro (wibrafon), Maciej Filipczuk (skrzypce), Piotr Gwadera (zestaw perkusyjny), Rafał Habel (birbina), Jacek Hałas (akordeon, fortepian), Marcin Lamch (kontrabas, gitara basowa), Robert Siwak (instrumenty perkusyjne) oraz Michał Żak (flet, klarnet, szałamaja, saksofon sopranowy).

– Mamy za sobą wiele fantastycznych przygód, spotkań, koncertów – od maleńkiej remizy w Glinie, w której żył Kazimierz Meto, do nowojorskiego Broadwayu. Tym razem spotkamy się z Państwem w przestrzeni wirtualnej z jej walorami i ograniczeniami. Spróbujemy namówić Was na wspólne świętowanie naszego jubileuszu – mówią muzycy.

Mottem przygotowanego przez zespół jubileuszowego programu „Metopolis” jest cytat z powieści „Księga Metopolis” rumuńskiego pisarza Ștefana Bănulescu: „W Metopolis – Grecy będą mówić po rumuńsku, Włosi po rosyjsku, Turcy po bułgarsku, Serbowie po niemiecku, Rumuni zaś posłużą wszystkim za tłumaczy, języki wymieszają się i w końcu wszyscy zaczną się całować, padać sobie w ramiona i stukać się kielichami wina, na zgodę, życząc sobie nawzajem udanego świętowania”.

Koncert w sobotę 12 września o godz. 19.00 do obejrzenia:

•w formie streamingu wideo na Facebooku Radiowego Centrum Kultury Ludowej oraz na stronie rckl.polskieradio.pl •retransmisja o godz. 23.00 w audycji „Nocna strefa” na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

« wstecz