X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ W POLSKIM RADIU – SERWIS SPECJALNY I AUDYCJE OKOLICZNOŚCIOWE

Czwartek, 13 sierpnia 2020

W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć specjalne audycje poświęcone temu heroicznemu czynowi zbrojnemu. By upamiętnić jego bohaterów, przygotowaliśmy również multimedialny serwis internetowy o wydarzeniach, które rozegrały się w 1920 roku.

„Jest rzeczą prawdopodobną, że bitwa pod Warszawą uratowała Europę Środkową, a także część Europy Zachodniej przed o wiele groźniejszym niebezpieczeństwem, fanatyczną tyranią sowiecką” – tę historyczną tezę udowadniają w licznych materiałach archiwalnych twórcy multimedialnego serwisu bitwa1920.gov.pl Polskiego Radia i Biura Programu „Niepodległa”. Internauci znajdą tu m.in. mapy sytuacji geopolitycznej w 1920 roku oraz grafiki i animacje z porównaniem potencjału Armii Polskiej i Armii Czerwonej. Wśród materiałów audio i wideo znalazły się: bezcenne archiwalia w postaci filmu z badania lekarskiego ochotników; wspomnienia Edwarda Witkowskiego (współpracownika Ignacego Paderewskiego) o ochotnikach z Polonii amerykańskiej; film o kobietach na froncie i jego zapleczu (m.in. wspomnienia Wandy Pełczyńskiej, instruktorki harcerskiej, kierowniczki Wydziału Instruktorek Oświatowych przy Naczelnym Dowództwie Armii).

Na stronie można znaleźć również interaktywne zadania, takie jak łamanie bolszewickiego szyfru (wzorem Jana Kowalewskiego, który dokonał tego 100 lat temu) czy wcielenie się w oficera radionasłuchu, który zagłusza wrogie rozkazy.

W najbliższych dniach na antenach publicznego nadawcy usłyszymy audycje poświęcone Bitwie Warszawskiej. Polskie Radio będzie obecne w Ossowie, gdzie znajduje się park kulturowy „Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 r.” - to właśnie tam rozegrała się słynna bitwa. Co roku, w połowie sierpnia, odbywają się tam uroczyste obchody rocznicy tzw. Cudu nad Wisłą. Relacje a także wywiady i materiały reporterskie nadadzą radiowa Jedynka w „Lecie z Radiem” (14 sierpnia) oraz Program 2 Polskiego Radia w audycji „Dwójka na miejscu” (15 sierpnia). Oficjalne uroczystości w rocznicę wydarzenia transmitować będą Program 1 Polskiego Radia oraz PR24. A w dniu rocznicy bezpośrednią transmisję w wielkiego multimedialnego widowiska historyczne-go „1920. Wdzięczni bohaterom” z udziałem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie na PGE Narodowym przeprowadzi radiowa Jedynka (od godz. 21.00). Od 10 sierpnia o wydarzeniach sprzed 100 lat opowiada radiowa Trójka – głosami ich uczestników oraz współczesnych historyków. Wśród archiwalnych nagrań znalazły się m.in. fragmenty artykułów prasowych z sierpnia 1920 roku oraz pieśni, które towarzyszyły polskim żołnierzom. Pieśni Legionów Polskich, Etiuda „Rewolucyjna” Chopina, poemat symfoniczny „Grunwald” Jana Maklakiewicza i „Pieśni Kalliopy Słowieńskiej” Krzysztofa Klabona pojawią się natomiast 15 sierpnia w specjalnym wydaniu audycji „Weekendowe potpourri” w Polskim Radiu Chopin.

Wymiar edukacyjny będą mieć audycje skierowane do młodszego słuchacza, które przygotowała radiowa Czwórka. O tym, dlaczego Bitwę Warszawską nazywa się Cudem nad Wisłą posłuchać będzie można w „Stacji nauka” (13 sierpnia) i „Zaklinaczach czasu” (15 sierpnia). Roli kobiet w trakcie wydarzeń sprzed 100 lat poświęcona będzie „Stacja kultura” (18 sierpnia), a w „Sobotologii” (15 sierpnia) poruszony zostanie temat grup rekonstrukcyjnych odtwarzających m.in. wojnę z 1920 roku. Wspomnieniowa tematyka w „detektywistycznym” ujęciu pojawi się natomiast w Polskim Radiu Dzieciom – bohaterem audycji „Dawno, dawno temu” (15 sierpnia) będzie kryptolog Jan Kowalewski, który złamał 100 rosyjskich kluczy szyfrowych, co pomogło odczytać blisko 3 tysięcy tajnych depesz wroga. Nie zabraknie również okolicznościowych słuchowisk związanych z rocznicą – w cyklu „Dzieci bliżej" Jedynka wyemituje 15 sierpnia premierowo „Bitwę tysiąca i jednego cudu” Tomasza Zacharewicza oraz „Ryngraf” Jarosława Jakubowskiego, w którym wystąpili m.in. Krzysztof Gosztyła, Mariusz Bonaszewski, Olgierd Łukaszewicz i Rafał Zawierucha. Powstało ono według scenariusza nagrodzonego w specjalnie ogłoszonym konkursie Programu I Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia na stulecie Bitwy Warszawskiej. Słuchowisko to opublikowane zostało również w wyjątkowym, podwójnym albumie „1920. Bitwa, która ocaliła Europę” wydanym 7 sierpnia przez Polskie Radio. Zawiera on m.in. świadectwa uczestników Bitwy Warszawskiej, artykuły prasowe z tamtych czasów, nagrania piosenek śpiewanych przez żołnierzy armii polskiej, zdjęcia i reprodukcje plakatów zagrzewających do walki. Albumy dostępne są na stronie sklep.polskieradio.pl.

« wstecz