X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Polska Agencja Prasowa przyznają Nagrody Mediów Publicznych

Środa, 10 lipca 2019

Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa podjęły współpracę, by po jedenastu latach przerwy przywrócić ideę przyznawania Nagród Mediów Publicznych osobom ważnym dla rozwoju kultury narodowej. Honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

Pomysłodawcą nagrody w 2008 roku był Krzysztof Czabański, w tamtym okresie prezes Polskiego Radia, a dziś przewodniczący Rady Mediów Narodowych, który do tej inicjatywy namówił ówczesnego prezesa Telewizji Polskiej Andrzeja Urbańskiego. Nagrody przyznano w dwóch dziedzinach – literatury (Cogito), otrzymała ją Małgorzata Szejnert i muzyki poważnej (Opus), którą otrzymał Paweł Mykietyn. W 2009 roku media publiczne zawiesiły przyznawanie nagród.

Celem współpracy narodowych mediów przy reaktywacji przyznawania nagród jest promowanie myśli budującej polską świadomość, niezależnie od formy jej przekazu. Wspólnym wysiłkiem media te pragną uhonorować osoby, które w dziedzinie słowa, obrazu i muzyki przyczyniły się do budowania wspólnoty. Inicjatywa przyniesie pożytek kulturze narodowej, poprzez upowszechnienie twórczości opartej na wartościach artystycznych, historycznych i patriotycznych budującej trwałe więzi społeczne.

Nagrody Mediów Publicznych zostaną przyznane w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka, Słowo. Organizatorami i fundatorami nagród w każdej kategorii są poszczególne media (wg kolejności TVP, PR, PAP). Do każdej z nich zostanie powołana niezależna kapituła składająca się z ekspertów i autorytetów w danej dziedzinie, która w pierwszym etapie nominuje pięć osób, następnie wybierze jednego laureata. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają od organizatorów statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł.

Skład kapituły w kategorii Obraz:

 • Przemysław Babiarz  dziennikarz i komentator sportowy TVP,
 • Piotr Bernatowicz  historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw,
 • Adam Bujak – polski artysta fotografik,
 • Halina Łabonarska – aktorka,
 • Krzysztof Ziemiec – dziennikarz, związany zarówno z telewizją, jak i z radiem.

Skład kapituły w kategorii Muzyka (w której nagrodę przyznaje Polskie Radio):

 • Krzysztof Penderecki – jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, dyrygent, profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego niezwykle bogata, pełna humanistycznych treści twórczość podziwiana jest na całym świecie. W archiwach Polskiego Radia znajduje się imponująca ilość nagrań studyjnych i koncertowych mistrza. Jest laureatem „Diamentowego Mikrofonu” i „Diamentowej Batuty”, najważniejszych Nagród Polskiego Radia.
 • Joanna Wnuk-Nazarowa – kompozytorka, dyrygentka i wykładowczyni Akademii Muzycznej w Krakowie. Pełniła funkcję Ministra Kultury i Sztuki. Wieloletnia dyrektor naczelna Państwowej Filharmonii w Krakowie oraz dyrektor naczelna i artystyczna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Kształtując programy koncertów, dbała o szczególne miejsce dla muzyki polskiej. Wielką wagę przywiązywała do programu edukacji muzycznej młodzieży. Dzięki jej energii i konsekwencji w 2014 roku doszło do otwarcia nowej, podziwianej przez wszystkich siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
 • Mieczysław Kominek  – prezes Związku Kompozytów Polskich, dziennikarz, reżyser dźwięku, muzykolog. Założyciel i kierownik Redakcji publicystyki kulturalnej w Programie 2 Polskiego Radia, twórca cyklicznych audycji poświęconych wydarzeniom muzycznym. Wykładowca na Akademii Muzycznej w Warszawie i Uniwersytecie Warszawskim, założyciel i dyrektor Polskiego Centrum Informacji Muzycznej.
 • Krystyna Prońko – piosenkarka, wokalistka jazzowa, kompozytorka, dziennikarka muzyczna i pedagog. Jest wielokrotną laureatką największych festiwali muzycznych w Polsce i Europie. Odznaczona Srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W zbiorach Polskiego Radia znajduje się wiele archiwalnych nagrań z jej udziałem.
 • Mateusz Pospieszalski – kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista, śpiewak. Jeden z filarów zespołu Voo Voo. Uznawany za współtwórcę awangardy polskiego jazzu lat 80. I 90. Nagrywa płyty solowe, współpracuje z wieloma polskimi muzykami, jest producentem muzycznym i aranżerem płyt znanych artystów. W 2015 roku uhonorowany został specjalną nagrodą za wkład w powstanie mistrzowskich spektakli muzycznych, za muzykę pisaną dla teatru i filmu, a także za działalność producencką.

Skład kapituły w kategorii Słowo:

 • Joanna Siedlecka  – reporterka i pisarka
 • Krzysztof Masłoń  – dziennikarz, publicysta i krytyk literacki
 • Maciej Pawlicki  –  producent telewizyjny i filmowy, reżyser, scenarzysta, publicysta
 • Wojciech Tomczyk  – dramatopisarz, scenarzysta, producent i krytyk filmowy
 • Piotr Zaremba  – historyk, dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i krytyk teatralny.

Sylwetki nominowanych poznamy w drugiej połowie sierpnia na zorganizowanej przez TVP, PR i PAP konferencji prasowej, zaś nazwiska laureatów poszczególnych kategorii w trakcie uroczystej gali, która odbędzie się we wrześniu w Teatrze Polskim.

« wstecz