Zakończono testy powiadamiania kryzysowego z wykorzystaniem radiofonii cyfrowej DAB+
14 lutego w siedzibie Polskiego Radia podsumowano testy prowadzone u publicznego nadawcy w grudniu 2018 r.
Testy zostały przeprowadzone przy współpracy i wykorzystaniu infrastruktury obecnego operatora technicznego emisji DAB+, firmy EmiTel S.A. By sprawdzić możliwości realizacji powiadamiania kryzysowego na bazie radiofonii cyfrowej DAB+, oprócz środowiska laboratoryjnego, uruchomiona została eksperymentalna emisja DAB+ w Warszawie na kanale 6D z mocą 0,8 kW.
W trakcie przeprowadzonych testów wielokrotnie uruchamiana była emisja sygnału „alarmowego” w różnych konfiguracjach, co pozwoliło na sprawdzenie zachowania się odbiorników zarówno stacjonarnych, przenośnych oraz instalowanych w pojazdach. W ten sposób sprawdzono ok. 30 różnych typów odbiorników DAB+ pochodzących od różnych producentów.
Podczas spotkania w siedzibie Polskiego Radia zaprezentowano także zestaw laboratoryjny w formie stanowiska dyspozytora wraz z aplikacją umożliwiającą generowanie przedmiotowych komunikatów, zarówno w formie tekstowej, graficznej jak również zapowiedzi głosowej w formie komunikatu odczytanego przez dyspozytora oraz automatycznej konwersji text to speach.
Do udziału w spotkaniu, poza przedstawicielami gospodarza Polskiego Radia S.A. oraz operatora technicznego EmiTel S.A., zostali zaproszeni przedstawiciele instytucji związanych z przedmiotowym zagadnieniem: Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Mediów Narodowych, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Spotkanie zakończyła dyskusja, w wyniku której potwierdzono zasadność zaimplementowania przedmiotowej funkcjonalności do istniejącego multipleksu DAB+ Polskiego Radia, który obecnie jest już dostępny dla 55% populacji na 33% terytorium kraju.